Partery Hellwiga w Ciechocinku

Partery Hellwiga

Krótko przed wybuchem II wojny światowej do Ciechocinka przyjechał Zygmunt Hellwig, znany w Polsce architekt-ogrodnik. Mówiono o nim, że jest autorem żywych, zielonych dzieł sztuki. Takie też miał za zadanie stworzyć w Ciechocinku. To on był pomysłodawcą zagospodarowania terenów spacerowych, ciągnących się wzdłuż ul. Nieszawskiej w Ciechocinku. Miejsce to, nazwane na cześć autora Parterami Hellwiga, jest ozdobione kobiercami kwiatowymi, które na zlecenie miasta wykonuje lokalna szkółka roślin. Uwagę przykuwa fontanna znajdująca się w sąsiedztwie. Z racji swej lokalizacji, przy Szpitalu Nr 1, przy słynnym ciechocińskim deptaku, szybko zyskała nazwę: Fontanna na Parterach Hellwiga. Dzisiaj fontanna, która w tym miejscu pojawiła się w 2011 roku, stanowi jedną z najnowszych atrakcji turystycznej mapy Ciechocinka. W zamkniętym obiegu znajduje się 7 metrów sześciennych wody. Z centralnej części konstrukcji jakby wydobywa się potężny kielich. Jego wysokość można porównać do przeciętnego wzrostu człowieka. Wokół fontanny znajduje się 64 strumieni wody oraz 8 spiętrzonych strumieni wzbijających się pionowo, w stronę nieba.

Fontanna na Parterach Hellwiga, czynna wiosną i latem, to ulubione miejsce wypoczynku mieszkańców Ciechocinka, kuracjuszy, przebywających w tutejszych uzdrowiskach i sanatoriach oraz turystów, którzy – chcąc zrobić sobie krótką przerwę w zwiedzaniu miasta – postanowili usiąść na ławce przy ciechocińskim deptaku.

Fontanna na Parterach Hellwiga jest sterowana za pomocą komputera. To rozwiązanie pozwala natomiast tworzyć spektakularne widoki. W tych swoistych przedstawieniach główne role grają woda oraz światło. 

dostępność

Obiekt dostępny całą dobę

Koszt wstępu

Nie ma opłat za wstęp

Adres atrakcji

ul. Braci Raczyńskich, Ciechocinek