Deptak sław w Ciechocinku

Ciechociński deptak sław

Ciechociński Deptak Sław funkcjonuje od wielu lat, a odsłanianie na nim pamiątkowych tablic na stałe wpisało się w kalendarz wydarzeń plenerowych, organizowanych z udziałem znakomitości z dziedziny, filmu, muzyki, sportu i medycyny. Pierwszą osobą, która odsłoniła swoją gwiazdę był Prezes Polskiego Związku Piłki Nożne Zbigniew Boniek.

Katarzyna Gaertner, kompozytorka, pianistka i aranżerka. Autorka takich przebojów jak Tańczące Eurydyki, Małgośka, Wielka woda czy Bądź gotowy dziś do drogi.

Maryla Rodowicz, piosenkarka i aktorka. Uchodzi za jedną z najpopularniejszych i najwybitniejszych piosenkarek w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Uważana za ikonę polskiej muzyki rozrywkowej.

Zbigniew Boniek, piłkarz i działacz piłkarski. Należy do grona stu najlepszych piłkarzy w historii światowej piłki nożnej według FIFA. Uczestnik 3. turniejów finałowych mistrzostw świata.

Robert Korzeniowski, lekkoatleta, chodziarz, czterokrotny mistrz olimpijski, trzykrotny mistrz świata i dwukrotny mistrz Europy, były rekordzista świata w chodzie sportowym, najbardziej utytułowany polski sportowiec pod względem zdobytych tytułów mistrza olimpijskiego.

Włodzimierz Kowalewski, pisarz i krytyk literacki. Za powieść Bóg zapłacz! i zbiory opowiadań Powrót do Breitenheide oraz Światło i lęk był nominowany do Nagrody Literackiej NIKE (1998, 2001, 2004). Jego powieść Excentrycy z akcją toczącą się w Ciechocinku doczekała się ekranizacji.

Janusz Majewski, reżyser filmowy, dramatopisarz, scenarzysta. Rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej. W 2015 roku wyreżyserował film Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy, którego akcja toczy się w Ciechocinku.

Wojciech Pszoniak, aktor teatralny i filmowy. Jedna z najciekawszych aktorskich osobowości polskiej sceny ostatnich pięćdziesięciu lat. Jego kreacje w filmach Andrzeja Wajdy przyniosły mu międzynarodowy rozgłos.

Maciej Stuhr, aktor filmowy i teatralny, laureat Orła za pierwszoplanową rolę w filmie Pokłosie. W 2015 roku wystąpił w filmie Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy, którego akcja toczy się w Ciechocinku.

 

Adres atrakcji

al. Armii Krajowej, Ciechocinek

Irena Ponikowska, światowy autorytet w dziedzinie balneologii. Specjalistka w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej, interny i diabetologii, jej dorobek naukowy obejmuje ponad 220 pozycji opublikowanych w czasopismach naukowych, wypromowała też 11 doktorów nauk medycznych. Honorowa obywatelka Ciechocinka.

Don Vasyl, romski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, poeta i animator ruchu kulturalnego polskich Cyganów. Jest organizatorem i pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Kultury Romów, który odbywa się w Ciechocinku.

Zygmunt Wiatrowski, pedagog, działacz społeczny, nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy oraz Kujawskiej Szkole Wyższej. Honorowy obywatel Ciechocinka.

Kazimierz Kowalski, polski śpiewak operowy, związany z Teatrem Wielkim w Łodzi jako solista oraz wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny. Publiczności polskiej znany jest głównie dzięki telewizji, gdzie występował m.in. w programach Dobry wieczór, tu Łódź lub Kazimierz Kowalski zaprasza. Dyrektor ciechocińskiego Festiwalu Operowo-Operetkowego.

Zdrowa Woda, grupa blues-rockowa założona w 1988 roku przez Sławomira Małeckiego i Marka Modrzejewskiego. W 1989 r. zespół wystąpił na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki, gdzie został zakwalifikowany do Złotej Dziesiątki polskich zespołów młodzieżowych. W 1992 r., wspólnie z Jerzym Owsiakiem, grupa zainicjowała akcję Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Dziś zespół tworzą Marek Modrzejewski, Sławek Małecki, Sławek Jagas, Krzysztof Baranowicz i Dawid Leszczyk.

Irena Szewińska, lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich i skoku w dal, a po zakończeniu kariery działaczka krajowych i międzynarodowych organizacji sportowych. Należała do najbardziej utytułowanych polskich sportowców i najwybitniejszych lekkoatletek w historii: stawała na podium na czterech kolejnych igrzyskach olimpijskich. Siedmiokrotna medalistka igrzysk olimpijskich (3 medale złote, 2 srebrne i 2 brązowe) oraz dziesięciokrotna medalistka mistrzostw Europy.

Włodzimierz Lubański, piłkarz występujący na pozycji środkowego napastnika, reprezentant Polski, olimpijczyk i trener. Znany przede wszystkim jako piłkarz Górnika Zabrze (siedmiokrotny mistrz Polski, sześciokrotny zdobywca Pucharu Polski), na przełomie lat 70. i 80. grał w belgijskim Lokeren. Z reprezentacją Polski zdobył mistrzostwo olimpijskie (1972) oraz uczestniczył w mistrzostwach świata 1978.