Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku

Dworek Prezydenta RP

Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku to centrum reprezentacyjno-konferencyjne, które pozostaje w pełnej dyspozycji Prezydenta RP. Znajdujące się na terenie Ciechocinka przy ul. Leśnej 1 jest zarządzane przez Kancelarię Prezydenta RP. Odpowiadając na życzenia Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, w połowie lat trzydziestych XX wieku władze Ciechocinka wybudowały na potrzeby głowy państwa rezydencję wypoczynkową na obrzeżu miasta. 

Sam prezydent nigdy jednak nie odwiedził tego obiektu. Do wybuchu wojny korzystali z niego wysocy rangą urzędnicy publiczni. W okresie II wojny światowej budynek był siedzibą Gestapo.

Krótko obiekt był w gestii kancelarii Prezydenta Bolesława Bieruta, a następnie do 1956 zarządzała nim Kancelaria Rady Państwa PRL. Później, do roku 1967, nieruchomość była siedzibą Ośrodka Badawczo-Naukowego Kliniki Laryngologii Akademii Medycznej w Warszawie. W kolejnych dekadach znajdowała się w zarządzie różnych jednostek administracji terytorialnej, by na koniec do 2001 służyć jako obiekt przedszkolny. W 2001 miasto Ciechocinek przekazało go Kancelarii Prezydenta RP, która w latach 2001–2003 przeprowadziła remont kapitalny kompleksu. 2 maja 2003 został on oddany do użytku jako ośrodek informacyjno-edukacyjny Kancelarii Prezydenta RP. Od 2013 znajduje się tam ogólnodostępna wystawa dotycząca roli głowy państwa polskiego.

dostępność

Wymagana rezerwacja

Koszt wstępu

Nie ma opłat za wstęp

Adres atrakcji

ul. Leśna 1, Ciechocinek

Godziny Otwarcia Dworku Prezydenta RP

poniedziałek –  godz. 14.30, 15.00, 15.30
wyłącznie grupy zorganizowane, sanatoria i wycieczki szkolne
wymagana lista osób. Zapisy mailowo: dworek@prezydent.pl

wtorek –  godz. 14.30, 15.00, 15.30
zwiedzanie z przewodnikiem z Biura Promocji Miasta, odbiór bezpłatnego biletu wstępu: Informacja Turystyczna, ul. Zdrojowa 2B.

środa –  godz. 14.30, 15.00, 15.30
zwiedzanie z przewodnikiem z Biura Promocji Miasta, odbiór bezpłatnego biletu wstępu: Informacja Turystyczna, ul. Zdrojowa 2B.

czwartek – godz. 14.30, 15.00, 15.30
zwiedzanie dla osób indywidualnych z przewodnikiem – zapisy z okazaniem dowodu osobistego: 15 min przed wejściem każdej grupy u pracownika ochrony przy bramie głównej.

piątek –  godz. 14.30, 15.00, 15.30
wyłącznie grupy zorganizowane, sanatoria i wycieczki szkolne
wymagana lista osób. Zapisy mailowo: dworek@prezydent.pl

Informacje dodatkowe o Dworku Prezydenta RP

Aby wejść na teren Dworku Prezydenta RP należy okazać dokument tożsamości i dobrowolnie poddać się weryfikacji firmie ochroniarskiej (Imię, Nazwisko i nr dowodu). Ze względu na charakter obiektu Centrum Obsługi Kancelarii Prezydenta RP zastrzega sobie możliwość odwołania zwiedzania w ostatniej chwili. Obiekt dostępny jest maksymalnie dla grup do 30 osób.

Odrestaurowany Dworek Prezydenta RP został otwarty 2 maja 2003 r. Pełni funkcje ośrodka informacyjno–edukacyjnego.

22 stycznia 2018 roku Prezydent Andrzej Duda otworzył wystawę pt. ,,Niepodległa. Ojcowie Niepodległości” w dworku Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w Ciechocinku. Opowiada ona o wybitnych Polakach – mężach stanu, przywódcach politycznych, społecznych i wojskowych, którzy doprowadzili swoją działalnością do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W dworku zaprezentowano wizerunki m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Józefa Hallera czy Kazimierza Sosnkowskiego.

W 2021 roku dzięki inicjatywie Prezydenta Dworek został ponownie odrestaurowany od zewnątrz. Między innymi odrestaurowano tarasy i przywrócono na nich naturalny kamień elewacyjny.