Zespól tężni solankowych w Ciechocinku

Tężnie solankowe

Największa w Europie tego typu budowla drewniana. Najpopularniejsza atrakcja Ciechocinka i jego niezaprzeczalny symbol. Dzięki tworzącemu się wokół tężni obfitującemu w jod mikroklimatowi są one celem wielu szukających zdrowia turystów. Od 2017 wpisane są ona na listę Pomników Historii. 

Spis treści

Historia tężni solankowych w Ciechocinku

W roku 1830 na terenie Słońska wybudowano warzelnię soli, natomiast w latach 1824-1833 pobudowano dwie pierwsze tężnie, a w 1859 r. trzecią, które stały się zakładem produkującym sól na skalę przemysłową. Data przełomową w historii Ciechocinka był rok 1836, kiedy w miejscowym zajeździe zainstalowano cztery miedziane wanny lecznicze. Z solankowych kąpieli skorzystało wtedy 120 osób. Dało to początek Zakładowi Zdrojowemu, który był zalążkiem uzdrowiska. Od tego roku miasto zaczyna zyskiwać sławę jako uzdrowisko.  Tężnia numer I o długości 648 metrów, pojemności 5000-5800 m3 i tężnia numer II o długości 719 metrów, pojemności ok. 6000-6300 m3 zbudowane zostały w latach 1824-1828, tężnia numer III o długości 333 metrów, pojemności ok. 2900 m3 powstała w 1859. Podstawę tężni stanowią wbite w ziemię dębowe pale w liczbie około 7000, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka. Ustawione w kształcie podkowy o łącznej długości 1741,5 metrów i każda o wysokości 15,8 metrów. 

Tężnie Ciechocinek

Opis tężni solankowych w Ciechocinku

Zespół tężni solankowych w Ciechocinku, będący unikatowym zabytkiem w skali europejskiej, stanowi wyjątkowe połączenie historii, turystyki i terapii leczniczej. Zaprojektowane przez profesora Jakuba Graffa, tężnie powstały w XIX wieku, z pierwszymi dwoma ukończonymi w latach 1824-1828, a trzecią w 1859 roku. Konstrukcje te, zbudowane z drewna i tarniny, stoją na dębowych palach, tworząc największą tego typu drewnianą konstrukcję w Europie. Wokół nich wytworzył się specyficzny mikroklimat, bogaty w jod i inne mikroelementy, porównywalny z tym nad morzem.

Terapeutyczne właściwości tężni, wykorzystywane w inhalacjach solankowych, znajdują zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości. Inhalacje te korzystnie wpływają na drogi oddechowe, alergie, nadciśnienie tętnicze, a także wspierają regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych. 

Zespół tężni w Ciechocinku, wpisany na listę Pomników Historii, jest również znaczącym punktem turystycznym. Tężnie, ustawione w kształt podkowy, tworzą imponującą wizualnie strukturę, przyciągającą licznych odwiedzających. Urozmaiceniem oferty turystycznej są również inne atrakcje, jak Teatr Letni, Zegar Kwiatowy, Park Zdrojowy, Muszla Koncertowa, Galeria Staroci, Kompleks Basenowy oraz Grota Solankowa, każda z nich dodając do kurortu swoistego uroku.

Renowacja i modernizacja tężni, wspierana funduszami europejskimi, podkreśla ich znaczenie zarówno historyczne, jak i współczesne, zwiększając ich atrakcyjność turystyczną oraz terapeutyczną. Tężnie w Ciechocinku, będące zarówno świadectwem historycznego dziedzictwa, jak i nowoczesnym centrum leczniczym, pozostają jednym z najbardziej charakterystycznych i cenionych obiektów w Polsce.

Cennik biletów na tężnie w Ciechocinku

Gdzie są tężnie w Ciechocinku?

Godziny otwarcia tężni solankowych

Co warto wiedzieć
o tężniach solankowych w Ciechocinku?

Jaką długość mają tężnie w Ciechocinku?

Tężnie solankowe w Ciechocinku stanowią imponujące budowle ustawione w kształcie podkowy, o łącznej długości 1741,5 metra. To trzy monumentalne konstrukcje, które tworzą niepowtarzalny szlak inhalacyjny dla odwiedzających. Dzięki swojej rozległej długości zapewniają możliwość relaksu i inhalacji solankowych w otoczeniu naturalnego bogactwa mikroelementów przez długi okres czasu, co sprzyja poprawie zdrowia i samopoczucia.

Jak zbudowane są tężnie w Ciechocinku?

Tężnie solankowe w Ciechocinku są największymi drewnianymi konstrukcjami tego typu w Europie, służącymi do odparowywania solanki. Zbudowane są z blisko 7000 dębowych pali, na których usadowiona jest konstrukcja świerkowo-sosnowa wypełniona tarniną. Te imponujące budowle mają kształt podkowy i osiągają wysokość 15,8 metra. Całkowita długość tężni wynosi 1741,5 metra. Projekt tężni został opracowany przez profesora Jakuba Graffa, a kompleks został pobudowany w latach 1824-1828 (tężnie nr 1 i 2) oraz 1859 roku (tężnia nr 3). Tężnie solankowe stanowią kluczowy element w procesie produkcji ciechocińskiej soli spożywczej oraz szlamu i ługu leczniczego, a ich imponująca konstrukcja przyciąga uwagę odwiedzających.

Kiedy najlepiej korzystać z tężni w Ciechocinku?

Najlepszym okresem do korzystania z uroków tężni solankowych w Ciechocinku jest ciepły, lecz wietrzny dzień. Wtedy powietrze wokół konstrukcji jest najbardziej nasycane mikroelementami, gdyż solanka szybciej paruje. Natomiast inhalacje podczas deszczu będą mniej efektywne.

Ile można przebywać pod tężniamii w Ciechocinku?

Inhalacje solankowe pod tężniami w Ciechocinku powinny trwać nie krócej niż 30 minut, jednak najlepsze efekty przynoszą seanse trwające godzinę i dłużej. Kluczowe jest regularne powtarzanie inhalacji, bo ich systematyczność przynosi najlepsze rezultaty.

Czy tężnie solankowe są czynne zimą?

Nie, tężnie solankowe w Ciechocinku nie są czynne zimą. Atrakcje szlaku solankowego, takie jak tężnie (spływ solanki), fontanna „Grzybek”, grota solankowa oraz tarasy widokowe, przechodzą w zimowy tryb pracy. Z uwagi na panujące warunki zewnętrzne i niskie temperatury, wspomniane atrakcje zostają wyłączone z użytkowania aż do wiosny.

Ile kosztuje wstęp na ciechocińskie tężnie?

Wstęp na tężnie solankowe w Ciechocinku jest płatny. Cena biletu zależy od wieku oraz posiadanych zniżek. Bilet normalny kosztuje jedynie 9 zł! To drobny wydatek, który zapewnia wielkie korzyści dla Twojego zdrowia. A jeśli jesteś członkiem Dużej Rodziny, cena spada do zaledwie 7 zł. Dbajcie o siebie razem!

Dla tych, którzy chcą korzystać z dobrodziejstw tezni na dłużej, jest coś specjalnego: Karnet normalny na 7 dni dostępny za 40 zł, a ulgowy za 30 zł. To idealna okazja, by w pełni zanurzyć się w dobroczynnych właściwościach naszej tężni. Przyjdź i doświadcz pełni relaksu i zdrowia w Ciechocinku!

W jakich godzinach otwarte są ciechocińskie tężnie?

Ciechocińskie tężnie solankowe witają odwiedzających każdego dnia tygodnia w godzinach od 10:00 do 18:00. Bez względu na to, czy jest to poniedziałek, sobota czy niedziela. Miejsce to jest otwarte dla wszystkich, którzy pragną korzystać z dobroczynnych właściwości tężni w tych wygodnych godzinach. Odpoczynek, relaks i chwila spokoju w otoczeniu natury są dostępne dla każdego, kto odwiedzi tężnie w Ciechocinku.

Na co pomagają tężnie w Ciechocinku?

żnie w Ciechocinku są nieocenioną pomocą dla wielu osób, które borykają się z różnego rodzaju schorzeniami dróg oddechowych. Inhalacje przeprowadzane w tężniach są zalecane dla osób cierpiących na nawracające lub przewlekłe choroby, takie jak nieżyt nosa czy stan zapalny zatok przynosowych. Solny aerozol, który można znaleźć w tężniach, pomaga w usuwaniu wydzieliny u osób chorych na zapalenie oskrzeli, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc czy astmę oskrzelową.

Nawet dla osób zdrowych wizyta w tężni może przynieść korzyści. Zwłaszcza dla tych, którzy na co dzień mają kontakt z zanieczyszczonym powietrzem, tężnia może być miejscem relaksu, który dodatkowo poprawia odporność organizmu.

Tężnie w Ciechocinku oferują wsparcie dla różnych przypadłości, takich jak przewlekły nieżyt nosa, astma oskrzelowa, stany po terapii ostrych infekcji dróg oddechowych, przewlekły stan zapalny zatok przynosowych, przewlekły nieżyt gardła i trąbki słuchowej, przewlekły nieżyt krtani, przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc, a także dla osób cierpiących na choroby zawodowe i uszkodzenia dróg oddechowych w związku z pracą.